جمعه, 6 ارديبهشت 1398
عنوان : دیدار شهردار، نماینده و اعضای شورای اسلامی شهر تاكستان با استاندار
کد خبر : ۲۰۳۷
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۶/۱۲ 
ساعت : ۱۳:۵۹:۱۳

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

به گزارش روابط عمومي شهرداري تاكستان بهمن طاهرخاني نماينده مردم تاكستان در مجلس شوراي اسلامي در اين جلسه ضمن تشكر از حسن نظر استاندار محترم در خصوص اختصاص زمان جهت بررسي حل مشكلات شهري تاكستان با مديران شهري و شوراي اسلامي شهر تاكستان عنوان داشت : تاكستان به لحاظ قدرت و پيشينه شهري يكي از بزرگترين شهرهاي استان مي باشد. كه از لحاظ ساختار شهري وضعيت مطلوبي ندارد و توجه ويژه مسئولين به ويژه حمايت هاي مادي و معنوي استانداري در خصوص تغيير سيماي شهري و انجام كارهاي برجسته در سطح شهر مي تواند موجبات رضايتمندي و اعتماد شهروندان به مديريت شهري را فراهم آورد و همچنين تاثير بسزايي بر پرداخت عوارض شهري جهت برنامه ريزي هاي شهرداري خواهد گذاشت . طاهرخاني با اشاره به اينكه در جهت تحول سيماي شهري تاكستان از حالت كنوني به وضعيت مطلوب قبلا درخواست مساعدت  ويژه از سوي استانداري صورت گرفته و در اين راستا پيگيري هاي لازم از سوي مقامات كشور دنبال مي شود.

در ادامه ي جلسه، صياد رحماني رياست شوراي اسلامي شهر تاكستان در ابتدا با تشريح وضعيت شهر مبني بر اينكه شهر تاكستان با وسعت 1220 هكتار مساحت، داراي 175 هكتار بافت فرسوده، 70 هكتار بافت حاشيه، 250 هكتار بافت هدف، 225 هكتار توسعه شهري براي آينده و هچنين 750 هكتار وضعيت موجود جهت سكنه مي باشد كه خارج از بافت حاشيه و بافت فرسوده مي باشد. وي در ادامه، وضعيت جمعيت شهر تاكستان را بر اساس آمار سال 95 ،  80300  نفر عنوان داشت و تاكستان را از لحاظ آماري از شهرهاي مهاجر پذير دانست و خاطرنشان نمود: از سال 85 تا 95 رشد جمعيت تاكستان نزديك به صفر بوده همچنين به دليل مهاجرت روستائيان اطراف به داخل شهر و همچنين وجود مهاجران غرب كشور از طرف شهروندان تاكستان نيز به شهرهاي اطراف مهاجرت كرده كه اين موضوع مي تواند مويد اين مطلب مي باشد.

وي كيفيت زندگي در سطح تاكستان را پايين دانست و عنوان داشت:  بافت فرسوده و بافت خالي از سكنه در اين شهر به شدت رشد كرده و از طرفي بافت حاشيه نشيني نيز به تبع آن از سوي ديگر رشد نموده و به همين منوال شهر تاكستان با اين دو مولفه ي مخرب در مديريت شهري مواجه بوده و هست.

صياد رحماني در ادامه با اشاره به انواع فضاهاي موجود در شهر تاكستان؛ به تشريح وضعيت و كيفيت فضاي سبز، فضاي آموزشي، فضاي اداري، فضاي آسفالت و معابر شهر تاكستان پرداخت.

رئيس شوراي اسلامي در ادامه با بيان اينكه سرانه درآمدي شهرداري براي هر نفر 350 هزار تومان است اين موضوع را  از بزرگترين مشكلات مديريت شهري و اداره شهر دانست و خاطرنشان كرد : شهر تاكستان با سرانه استاندارد بسيار فاصله دارد و به همين دليل شهرداري جهت رفع مشكلات و تامين هزينه هاي جاري خود مجبور به جبران آن از طريق تهيه منابع مالي از بانك زمين شهرداري نموده كه اين موضوع نيز مشكلات خامي فروشي را به همراه خواهد داشت.

مهندس صياد رحماني در ادامه از مولفه هاي وضعيت يك شهر پويا به دارا بودن فضاي سبز، فضاي فرهنگي همراه با شور و نشاط براي شهروندان اشاره كرد و افزود : اين موضوع در شهر تاكستان بسيار ضعيف مي باشد بطوريكه در بافت جنوب شهر عليرغم وجود بيش از 2 هزار واحد تجاري من جمله بازار سنتي استقبال چنداني از آنها نمي شود.

صياد رحماني در ادامه با اشاره به فرصت هاي خوب شهر تاكستان اعم از صنعت كشاورزي، بانكداري، اتوبان، راه آهن ، حيات وحش  باشگل، توربين هاي بادي، زبان، انگور و از همه مهم تر مردم با صفا و مهربان و ميهمان نواز تاكستان اشاره كرد و بزرگترين تهديد را براي شهر تاكستان عدم توجه مديران به فرصت ها بوده كه نگاه ويژه اي به اين مورد نبوده و منجر به اين شده كه ما هم اكنون شاهد آن در شهر هستيم.

در ادامه حسين بهزادپور شهردار تاكستان با اشاره به اينكه خط راه آهن كه از مسير 6 كيلومتري داخل شهر تاكستان گذشته موجب مشكلات عديده اي در زندگي شهروندان و وضعيت سيما و منظر شهري تاكستان گرديده و اين معضل شكاف زيادي بين محدوده جنوب و شمال ريل راه آهن از نظر توسعه شهري ايجاد نموده اضافه كرد: با عنايت به اينكه مقرر گرديده توسعه و احداث خط جديد در كنار فضاي موجود انجام گردد از جنابعالي درخواست داريم در اين خصوص از نگراني شهروندان كاسته شود و از اين فرصت در رسيدن به توسعه شهر تاكستان كه در نگاه شهروندان از پشتوانه اجتماعي برخوردار است نسبت به تامين انتظارات مردم استفاده گردد. همچنين تعييين تكليف حريم 30 متري تاسيساتي از جهت انجام معاملات و ساخت و ساز توسط مالكين بدون ارائه استعلام از راه آهن و ساماندهي حاشيه 17 متر حريم راه آهن با ايجاد ديوار صوتي و ساماندهي 17 متر حريم راه آهن با ايجاد فضاي سبز و منظر مناسب و احداث 4 دهنه تقاطع غير همسطح در 4 نقطه شرياني  اتصال جنوب به شمال شهر و ساماندهي تقاطع غير همسطح 22 بهمن جنوب از ديگر پروژه هايي ست كه انتظار مي رود مورد توجه و مساعدت قرار گيرد. توجه به وضعيت توپوگرافي شهر تاكستان و موقعيت راه آهن وجود آبهاي سطحي در مواقع بارندگي در سطح بلوار امام خميني (ره)  و زير گذرهاي موجود يكي از معضلات شهر بوده كه با احداث تقاطع هاي غيرهمسطح جديد اين امر تشديد گرديد كه لازم است در مطالعه و طراحي و  اجراي هدايت آبهاي سطحي ادارات راه آهن همكاري لازم صورت پذيرد.

مهندس حسین بهزاد پور یکی از علل عدم پیشرفت شهر را عوامل داخلی و درونی خواند و راهکار برون رفت از وضعیت فعلی را در جدا کردن مباحث توسعه شهری از موضوعات سیاسی دانست.

شهردار تاکستان مشارکت مردم را مقدمه توسعه شهر دانست و افزود با اختصاص بیشتر اعتبارات دولتی و همراهی شهروندان پیشرفت خوبی را شاهد خواهیم بود.

بهزاد پور با 5 درخواست کتبی زیر خواستار مساعدت استاندار شد :

عنوان نامه شماره 1 :  اجازه فضاسازی و بازآفرینی تپه خله کوه توسط شهرداری از میراث فرهنکی

عنوان نامه شماره 2 : پاسخ کمسیون مربوط به اختصاص پسآب  به عنوان آب خام جهت آبیاری فضای سبز شهر توسط آب منطقه ای استان

عنوان نامه شماره 3 : تملک زمین مرکز تحقیقات جهت کاربری فضای سبز و پارک بانوان

عنوان نامه شماره 4 : تخصیص اعتبارات چند اداره در پارک کوهستانی شهدای تاکستان

عنوان نامه شماره5 :  تعیین تکلیف راه آهن و اقدامات پس از آن

 

در ادامه این دیدار ديگر  اعضاي شوراي اسلامي شهر به بيان نظرات و درخواست هاي خود پرداختند.

 

 

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0