دوشنبه, 28 مرداد 1398
عنوان : جلسه هماهنگی و تدوین برنامه های اجرایی و حماتی جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز
کد خبر : ۲۰۳۹
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۶/۲۸ 
ساعت : ۱۳:۴۵:۳۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

جلسه هماهنگي و تدوين برنامه هاي اجرايي و حماتي جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز در مورخه 97/6/26 با حضور دادستان، فرماندار، شهردار، رئيس شوراي اسلامي شهر، و رؤساي دستگاهي مربوطه در سالن جلسات فرمانداري برگزار گرديد.

 

 

به گزارش روابط عمومي شهرداري تاكستان،  شهردار تاكستان با بيان اينكه در حال حاضر  قوانين  موجود دستگاه ها از جمله اداره راهداري، راه و شهرسازي و جهاد كشاورزي درخ خصوص ساخت و سازهاي غير مجاز در حريم هاي مربوطه قوانين محكم و صريحي است بر استفاده درست از اين قوانين در جهت كمك به شهرداري بمنظور اعمال قانون تاكيد كرد و پيوستگي و هماهنگي بين دستگاه ها را ضامن اجراي اين قوانين دانست. 

بهزادپور افزود : در شهر تاكستان حدود 240 هكتار بافت فرسوده وجود دارد كه با وجود تاسيس ستاد بازآفريني شهري با در نظر گرفتن كار مستمر و با كيفيت مشاهده آثار آن ده سال به طول مي انجامد كه ما نمي توانيم در اين مدت دست روي دست بگذاريم.

بهزادپور با بيان اينكه مديريت شهري فقط در اختيار شهردار نيست گفت : همه دستگاه ها بايد به شهرداري كمك كنند.  متاسفانه ما اسنادي در اختيار داريم كه بنگاه ها با سواستفاده از قشر ضعيف معاملاتي را در جهت ساخت و ساز غير مجاز صورت مي دهند كه  ورود شوراي تامين در برخورد با عوامل سودجو مي تواند كارساز و مفيد باشد. درست است كه صاحبان زمين شهروندان بومي تاكستان هستند اما كساني كه در اين زمين ها ساخت و ساز مي كنند را اغلب افراد غير بومي تشكيل مي دهند.

بهزادپور افزود : شهرداري و ديگر دستگاه ها بايد به شتوانه قانون و هماهنگي و همكاري دستگاه ها بدون واهمه از شكايت فرد خاطي و متخلف نسبت به تخريب بناي غير مجاز اقدام نمايد. سوال اين است كه چطور فرد متخلف با گرفتن حكم توقف مي تواند ساخت و ساز خود را تا انتها انجام دهد ولي شهرداري حق برخورد ندارد ؟ آيا اين حكم توقف فقط براي شهرداري است يا آن فرد متخلف نيز بايد ساخت وساز خود را متوقف كند؟ قانون در هر شرايطي بايد بطور دقيق و بي طرفانه اجرا شود و بنده به ضرس قاطع اعلام مي نمايم كه با هر تخلف و خطايي از سوي عوامل شهرداري بطور جدي و شديد برخورد شود و ما هيچ تعارفي در اين زمينه نداريم.

شهردار تاكستان ادامه داد :  فضاي شهري تا محدوده ي خاصي تحت پوشش خدمات شهرداري قرار دارد و طبق قانون از يك جايي به بعد اداره راهداري، شهرسازي و جهاد كشاورزي متولي امور هستند كه با قوانين محكم و صريحشان بدون احتياج به تشكيل كمسيون خاصي ميتوانند با معرفي به دادگاه و اخذ حكم دادگاه نسبت به قلع و قمع بناي غير مجاز اقدام نمايند.

بهزادپور تاكيد كرد : حفظ حقوق بيت المال كه يكي از مباحث بسيار جدي امروز و يكي از وظايف مهم دستگاه قضايي است، ساخت و سازهاي غير مجاز را نيز شامل مي شود و مي توان با جديت تمام و در جهت حفظ منافع مردم اين موضوع را دنبال كرد و به نتيجه رساند . جهاد كشاورزي مي تواند با تشكيل پرونده براي اين ساخت و سازهاي غيرمجاز در حريم قانوني و اراضي مربوطه نسبت به تخريب اين ساختمان ها و حصارها اقدام نمايد. اداره راهداري با توجه به قوانين محكم و صريحي كه دارد نسبت به هرگونه نصب تابلوي غير مجاز توسط شهرداري يا افراد حقيقي عكس العمل فوري نشان داده و نسبت به برداشتن تابلو اقدام مي نمايد و ما انتظار داريم همين رفتار در زمينه مشاغل مزاحم و حصاركشي ها نيز با همين شدت و حدت اتفاق بيافتد كه اتفاقا در اين موارد دست دادستاني نيز باز است.

بزادپور شهردار تاكستان در بخش پاياني صحبت هاي خود به فرصت هاي از دست رفته در زمينه گردشگري، جذب توريست و سرمايه گذاري اشاره كرد و افزود : پيشنهاد ميزباني تشكيل كمسيون شهرهاي تات زبان ايران از وزارت كشور سازمان شهرداري ها  رسيده است ولي با كدام زيرساخت و كدام دستاورد مي توانيم پاسخگوي اين پيشنهاد باشيم. در صورتي كه اين كار براي ارتقاي شهري  شهر تاكستان ميتواند بسيار مفيد واقع شود. در آخر از همه مديران و مسئولان حاضر در جلسه خواهش مي كنم مديريت شهري را در حوزه انتظامات شهري و ارتقاي سلامت شهري ياري كنيد. دستگاه قضايي مي تواند با قوانين خوبي كه داريم كمك كند كه حداقل از خسارت ها و خرابي هاي بيشتر فضاي شهري جلوگيري شود.  

در ادامه جلسه صياد رحماني رياست شوراي اسلامي شهر تاكستان وضعيت فعلي شهر تاكستان را زاييده نگاه مديران و تصميم گيران قبلي دانست و گفت : طبق هماهنگي هاي قبلي با فرماندار محترم قرار بر اين شد كه ريز مشكلات شهري جهت حل و فصل مشكلات و موانع در اختيار ايشان قرار بگيرد كه يكي از مشكلات اساسي و مهم كه شهر از آن رنج مي برد همين موضوع ساخت و سازهاي غير مجاز است.

صياد رحماني افزود : يكسري از مشكلات در حاشيه شهر خارج از حريم خدماتي شهر است كه البته دستگاه هاي مربوطه از جمله جهاد كشاورزي و اداره راهداري و شهرسازي قوانين بسيار قوي و صريحي در اين موارد دارند كه مي تواند از طريق آنها اقدام نمايند.

رييس شوراي اسلامي شهر تاكستان با اشاره به وضعيت نامطلوب رشد جمعيتي در تاكستان خاطرنشان كرد: اينكه در 15 سال گذشته عليرغم مهاجرت و زاد ولد شاهد رشد مثبت جمعيت شهر تاكستان نبوده ايم زنگ هشدار براي مديران و مسئولان اين شهر است.

رحماني اضافه كرد: عدم هماهنگي و پيوستگي در اقدامت دستگاه در زمينه ساخت و سازهاي غيرمجاز منجر به سواستفاده برخي افراد سودجو گرديده كه اميدوارم مديران و مسئولان حاضر در جلسه با اتخاذ تصميماتي جدي پيرو صورتجلسه قبلي يك بار براي هميشه اين مشكل را ريشه كن و حل بكنند.

وي ادامه داد : اخيرا طرح بازنگري جامع شهري در حال انجام است . هفتاد هكتاري كه متاسفانه در نتيجه عدم كنترل درست، در آن ساخت و ساز صورت گرفته است (از جمله ندر آباد، حاشيه هاي نواب صفوي، عاشورا، شهيد خيرالله و…) با راهكارهاي خاص وارد محدود و حريم شهري قرار خواهند گرفت . با توجه به فرا رسيدن ايام زمستان و نياز شهروندان به اخذ مجوز گاز و برق و آب، بهتراست اين مشكل حل شود چرا كه ساختمان هايي دورتر از اين محدوده مجوز خدماتي چون آب و برق و گاز را گرفته اند و اين تبعيض منجر به بدبيني شهروندان نسبت به مسئولين خواهد شد.

پيشنهاد شوراي شهر درمورد شفافيت حريم ها به اين شكل است كه محدوده جديد شهر به صورت پيمايشي در محل مشخص شود و روي تمام نقاط كه مشخض مي شود ماركر هايي نصب و جي پي اس بر روي آن نقاط زده شود سپس تمامي دستگاه ها بر اساس حريمي كه مشخص گرديده و قوانين مربوطه اقدام به اجراي قانون نمايند.

 

صياد رحماني در بخش پاياني سخنان خود به شرايط بحراني درآمدي شهرداري اشاره كرد و گفت : شهرداري تاكستان به لحاظ درآمدي وضعيت مطلوبي ندارد و اگر كمك ها يدولت مخصوصا ارزش افزوده نباشد اين شهرداري نيز مانند خيلي از شهرداري هاي ديگر به مشكلات اساسي و فلج كننده برخواهد خورد. 

در ادامه جلسه حجت الاسلام اميدوار دادستان شهرستان تاكستان با بيان ديدگاه هاي قانوني و قوانين دستگاه ها يذي ربط تبادل اطلاعات و آگگاهي كارشناسان هر دستگاه به قوانين ديگر دستگاه ها را يك الزام سازنده در جلوگيري از ساخت و ساز مجاز دانست. 

 

در پايان جلسه پس از بررسي موانع، مشكلات و ارائه راهكارها و با حمايت همه جانبه دادستان و فمراندار مهندس مبين مصوبات جلسه را به قرار زير بيان نمود : 

 

1- تنظيم برنامه زمانبندي دستگاه ها 

2- اهتمام بيشتر دستگاه ها در اجراي قوانين خود 

3- اقدامات به موقع دبيرخانه اجراييات به موقع دبيرخانه اجراييات در اخطار به سازنده، اطلاع رساني به اداره مربوطه(جهاد كشاورزي، راهداري، بخشداري و ...) و ممانعت از انجام كار طبق قانون و ... 

4- مشخص شدن وضعيت موجود شهر، نصب ماركر و تعيين محدوده شهر توسط شهرداري ظرف مدت مشخص 

5- تشكيل كارگروه ساخت و ساز غيرمجاز با حضور كارشناسان حقوقي و تخصصي دستگاه ها 

6- نياز به كمك اداره اصناف در آگاه سازي مشاورين املاك و برخورد با بنگاه هاي خاطي 

7- فرهنگ سازي و اطلاع رساني به شهروندان 

 

پايان خبر/

 

 

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0